ИСТОРИЯ
Народно читалище „В.Левски-1904”-Велинград – Носител на Орден “Кирил и Методий” І ст. е създадено на 4.12.1904г.
Свещеник Илия Попатанасов /поп Топорчо/, съобщава на богомолците, че след черковната служба в Румелийското класно училище ще се проведе събрание за основаване на читалище в с. Каменица /сега квартал на Велинград/.
На събранието присъстват 50 души, които приемат устав и избират ръководство: Ангел Петричев – председател, Христо Захов – подпредседател, Ямаков-секретар, Георги Дамянов-касиер, Христо Масларов-библиотекар. Новосъздаденото читалище се наименова „Свещеник Методий Драгинов”.
Запазен е първият учредителен протокол от това събитие.
Дейността на читалището се води в клуба на първото дружество за просвета „Синапово зрънце” в къщата на учителя Георги Илинов / до сегашната сграда на „Арабчал”/. По-късно наема две стаи в къщата на Петър Ст.Мандилов /срещу църквата/, където работи до 1911г. Тогава читалищното настоятелство купува парцела и старата сграда на Елин Пещерски. Раздават се книги,четат се първите вестници и списания, получавани в Чепинско.
През 1905г е открита първата читалня с водосвет.
През 1909г се създава първата музейна сбирка.
През 1927г се чува гласът на света от първото радио, подарено на читалището от Славчо Илинов, Тодор Ив. Ямаков и Димитър Папарков.
През 1938г е започнат строежа на новата читалищна сграда, която тържествено е открита на 1.02 1941г с примиера на драмата „Иванко”от Васил Друмев.
През 1955-57г се пристроява библиотека,лекционна зала и сладкарница.
По това време са поставени над 50 театрални постановки, в които активно участват учителите на Каменица. Читалището създава свой духов оркестър,смесен хор, танцова трупа, прожектират се филми. Главно чрез читалището, от началото на века навлиза културата под най-различни форми. Постоянно действа народен университет, в който се изнасят беседи, лекции, провеждат се дискусии по различни проблеми,касаещи населението – за това как да се обработва земята и получават по-високи добиви, за пчеларство, лозарство, овощарство, здравеопазване, трезвеност, и се стигне до бурни политически дебати.
Художествената самодейност и библиотеката са в основата на читалищната дейност.
Десетки каменчани след работа и в почивните дни пълнят залите на читалището.
От тук започва професионалния си път народната певица Малина Богоева. В салона се чува гласът на Тодор Павлов, Валери Петров, Яко Молхов, Георги Стоянов-Бигор, Николай Хайтов, Стоян Михайлов, проф. Андрей Пантев и мн.др.
Съхраненият бит и душевност, местните песни и танци, традиции и обичаи, народните носии, са принос на всички преминали през читалището.
Днес, НЧ”В.Левски-1904” е отворило врати за всички поколения.
Това е мястото, където човек може да се отърси от шумното и забързано ежедневие, да обмени мисли с други хора, да прочете интересна книга, да посети концерт или театър.
Читалището ни разполага с модерна материална база,офис-техника,,интернет, просторни зали за репетиции и изяви на любителските ни състави.
Зала №1 /голяма/ предоставя 320 места, както и две камерни зали с по 100 места.
Библиотеката има книжен фонд 45 000 тома литература, компютърна зала ,интернет.
Читалището разполага с богат архив, който старателно се съхранява.
Занимаваме се с проучвателска и събирателна дейност.
Реализирали сме 7 проекта.
В момента функционират 4 любителски състава – ДЮАНПТ”Здравче-венче”, който през м.октомври 2014г навършва 25 години от създаването си – с безброй концерти и отличия у нас и в чужбина, Мъжка фолклорна група , Група за стари градски песни „Вела”, и състав за народни обичаи.
От най-малкият самодеец – на 5 годинки, до най-стария – на 80, стои трудът на няколко поколения наши самодейци.
Всяка вечер, прозорците на читалището светят до късно.Залите се огласят от песни и танци. Така е било преди 110 години… Така и ще бъде.